Psoriasis (i lënduar-EYE-ah-sis) mund të shfaqet kudo në lëkurë. Kur formohet në kokë, quhet psoriasis i kokës. 

Psoriasis i kokës mund të shtrihet përtej kokës. Mund të shfaqet në ballë ,Ndonjëherë, ajo shtrihet në pjesën e prapme të qafës ose shfaqet prapa veshëve.Në lëkurën e kokës, psoriasis mund të ketë nevojë për trajtim të ndryshëm. Lëkura  e kokës është më e trashë. Flokët mund te mos i mbulojne njollat .Psoriasis mund të shfaqet kudo në lëkurën e kokës. Ndonjëherë zhvillohet një copëz e vogël, e cila mund të jetë e lehtë për t'u fshehur me flokë. Psoriasis i  kokës gjithashtu mund të mbulojë të gjithë kokën. Kur shfaqet psoriasis në lëkurën e kokës, mund të vëreni:

Njolla të kuqe në kokë. Disa njolla  mezi duken. Njollat gjithashtu mund të jetë shumë e dukshme, të trasha, dhe të skuqura.Pamje me zbokth ngyre të bardhë  te argjendtë. Psoriasisi kokës mund të duket shumë si zbokth. Shumë njerëz që kanë psoriasis te kokës shohin zbokth. Por ka dallime midis psoriasis te kokës dhe zbokthit. Ndryshe nga zbokthi, psoriasis kokës shkakton një shkëlqim argjendi dhe shkallë të thatë në kokë.Kokës të thatë. Koka mund të jetë kaq e thatë saqë lëkura  te kete të çara dhe të rrjedh gjak.Kruarje. Ky është një nga simptomat më të zakonshme. Për disa, kruarja është e butë; të tjerët kanë kruajtje të fortë që mund të ndërhyjnë në jetën e përditshme dhe të shkaktojnë netë pa gjumë.Gjakderdhje. Sepse psoriasis kokës mund të kete shume kruarrje, pothuajse të gjithë gërvishten. Kruarja mund ta bëjë kokën të rrjedh gjak. Kruarja gjithashtu tenton të përkeqësojë psoriasin. Gërvishtjet mund të bëjnë njolla të mëdha dhe më të trasha. Kjo është arsyeja pse dermatologët u tregojnë pacientëve të tyre, "Mos u përpiqni të heqni koren ne koken  tuaj."Djegia si ndjesi ose dhimbje.Ne  Kokë mund të ndjeni diegie ose mund të ndjeni  lëndim.Humbje te përkohshme te flokëve. Kruarja e kokës ose përdorimi i forcës për të hequr zbokthin mund të shkaktojë humbje të flokëve. Pasi të pastrohet psoriasis i kokës, flokët rriten zakonisht.

Kush merr psoriasis te kokës?Psoriasis është i zakonshem në lëkurën e kokës. Hulumtuesit vlerësojnë se të paktën gjysma (50 përqind) e njerëzve që kanë pllakë te psoriasis do të kenë të paktën një shpërthim në kokë. Çfarë e shkakton psoriasis te kokës?Pavarësisht se ku formohet psoriasis, shkaku është i njëjtë. Psoriasis zhvillohet kur sistemi imunitar i një personi ka mungese te sinjaleve që tregojnë se qelizat e lëkurës rriten shumë shpejt. Qelizat e reja të lëkurës formohen në ditë dhe jo në javë. Trupi nuk i hedh këto qeliza të tepërta të lëkurës. Qelizat e lëkurës grumbullohen në sipërfaqen e lëkurës duke shkaktuar shfaqje të psoriasis.

 Psoriasis kokës shkakton siklet te shumë njerëz. Disa njerëz ndihen të zënë ngushtë. Trajtimi mund të lehtësojë këto probleme. Ka shumë trajtime të sigurta dhe efektive. Disa njerëz marrin lehtësim nga një shampo mjekësore ose zgjidhje. Disa nga këto mund të blihen pa recetë. Por psoriasis kokës mund të jetë kokëfortë. Shumë njerëz shohin një dermatolog për trajtim. Një dermatolog mund t'ju tregojë se çfarë mund të ndihmojë. Llojet e mëposhtme të trajtimit mund të ndihmojnë psoriasis te kokës: Ilace  e aplikuara në lëkurën e kokës.Shampo mjekesore.Zbutes.Injeksione.Trajtime të lehta.Biologjiket dhe ilaçe të tjera që veprojne  në të gjithë trupin.Mundohuni të mos e kruani  kokën tuaj. Dermatologët e kuptojnë se psoriasis kokës mund të jetë jashtëzakonisht me kruarje. , megjithatë kruarja  mund të bëjë psoriasis me keq. Kruarja mund të shkaktojë kokën  të rrjedh gjak. Ajo gjithashtu mund të shkaktojë humbjen e flokëve, e cila mund të bëhet e dukshme.Clirojme ndjenjen e  kruarjes duke trajtuar psoriasis. Kur psoriasis pastrohet, kruarja do të ndalet. Nëse kjo është tepër e gjatë për të pritur, tregoni dermatologut tuaj se kruarja është e padurueshme.Shampo e butë. Fërkimi i një shampo në kokën mund të duket më e mirë, por jo. Fërkimi, pastrimi dhe kruarja e kokës suaj kanë tendencë për të bërë psoriasis të kokës më keq.Për të trajtuar psoriasis te kokës Ju duhet ta bëni këtë me butësi. Një zbutës  që përmban acid salicilik mund të zbusë copëzat e trasha dhe kokëfortë të psoriasis. Një shpërthim psoriasis mund të jetë stresues.Stresi mund ta përkeqësojë psoriasis. Stresi mund të shkaktojë që flokët në kokë të bien . Gjetja e mënyrave për t'u çlodhur mund tju qetesoje skalpin ne menyre te pabesueshme.