Skip to Content

Blog

MASKNE APO AKNET QE SHKAKTOHEN NGA MASKAT

  Si rrjedhoje e nje kontakti te gjate te lekures dhe ferkimit me masken nxitet formimi i” akneve mekanike” apo ndryshe sic dermatologet I quajne Maskne,fenomen qe eshte vene re shume  gjate kohes se Pandemise.Lokalizimi eshte kryesisht ne: Faqe Rreth gojes Nofullave Si rrjedhoje e ferkimit te maskes me lekuren qellizat e vdekura qe bien cdo dite nuk kane ku shkojne dhe ...  Me Shume »

Ekzema e duarve

Vereni se duart tuaja jane te thata, me luspezime dhe të dhimbshme ,atehere keto jane shenja qe mund tju orientojne se ju keni ekzeme te duarve.Lëkura në duart tuaja eshte e thate, e trashe dhe me luspa? A keni çarje të thella dhe të dhimbshme në duart tuaja që lengezojne? Ju mund të keni më shumë se lëkurë të thatë. Ekze...  Me Shume »

Nishanet si ti vetediagnostikoni

Nishanet janë të zakonshme. Pothuajse çdo i rritur ka disa prej tyre. Të rriturit që kanë lëkurë të celet  shpesh kanë më shumë nishane. Ata mund të kenë 10 deri në 40 nishane në lëkurën e tyre. Kjo eshte normale. Shumica e nishaneve shfaqen në lëkurë gjatë fëmijëris&...  Me Shume »

Aktiviteti Fizik ne kohen e COVID-19

Ne kete kohe te pandemise eshte shume e rendesishme te besh aktivitet fizik.Cdo lloj aktiviteti fizik perdor energji. Nese nje program ushtrimesh ndiqet ne te njejten kohe qe mbahet nje diete per te rene ne peshe, humbja ne peshe eshte me e larte. ushtrimet rrisin procesin e metabolizmit keshtu qe ushqimi kalon me shpejt ne sistemin tretes dhe energjia nga konsumimi i ushqimit shfrytezohet me ef...  Me Shume »

Produktet Dimerore Sipas Dermatologeve

Vjeshta tashme erdhi, kjo do te thote se eshte koha per pergatitjen e arsenalit te produkteve per dite me te ftohta. Ashtu si pulovrat e trasha na mbrojne nga I ftohti, formulat dimerore te produkteve tuaja duhet te kene konsistence me te trashe, ne menyre qe te mbajne lekuren e hidratuar dhe t’ju mbrojne nga elementet te cilet demtojne fytyren ne mjedisin qe na rrethon. 5 elementet e re...  Me Shume »

Injeksioni me Plazem apo Vampire Lift

Injeksioni me Plazem apo Vampire Lift eshte nje teknike qe aplikon perdorimin e gjakut tuaj i cili merret ne sasi te caktuar, centrifugohet, merret nje pjese e plazmes e cila aktivizohet dhe injektohet qofte per stimulim dhe rigjenerim qofte duke e injektruar intradermal ne forme fillersi. Protokolli i trajtimit eshte 3-6 trajtime ne vit te cilat dermatologu juaj i percakton ne varesi te gjendjes ...  Me Shume »

Laser Alexandri -Heqje qimeve ne menyre perfundimtare

Laser Alexandri Laseri me i perdorshem eshte ai per heqjen e qimeve, (apo epilim). Por si mund te orientoheni ju per te zgjedhur laserin e duhur? Duke patur parasysh se ne heqjen e qimeve melanina-pigmenti qe ndodhet ne folikulin e flokut eshte targeti qe thith kete rreze ndodh nje process qe quhet fototermolize selektive duke e demtuar kete qime. Eshte shume e rendesishme vleresimi...  Me Shume »

SPIDER DHE VENAT VARIKOZE

Shumë njerëz besojnë se venat si merimangës zhvillohen si pasojë e plakjes. Ndërsa është e vërtetë se plakja është një faktor në zhvillimin e këtyre venave të shëmtuara, gjenetika është gjithashtu një faktor kyç. Spider dhe venat varikoze janë konsideruar si të padëshirueshme k...  Me Shume »

LEKURA E MESHKUJVE

Lekura e burrave ka ndryshuar në vitet e fundit ,në mënyrë që të përmbushë kërkesat e më shumë njerëzve që tregojnë shqetësim në lidhje me lëkurën e tyre sesa gjeneratat e mëparshme. Për shumë njerëz, iken ditët e kujdesit të ulët të mirëmbajtjes se lekures - dmth....  Me Shume »

LINJAT & VIJAT FINE

Teksa plakemi, lëkura jone humbet disa elemente si elasticiteti i saj natyral, ndërsa prodhimi i kolagjenit dhe qarkullimi i qelizave ngadalësohet. Kjo çon në linja dhe rrudha, pasi lëkura jonë nuk mund të kthehet prapa nga shprehite tona të përditshme. Disa nga rrudhat më të zakonshme që shqetësohemi sipër meshkujt dhe f...  Me Shume »

Si ndikon dielli ne demtimin e lekures?

Cilet jane faktoret qe ndikojne ne proceset e demtimit te parakohshem te lekures?Duke qene se faktore te jashtem dhe te brendshem ndikojne ne demtimin dhe plakjen e parakohshme si; rrezatimi ultraviolet ku rreth 80% e demtimit te lekures  nga faktoret e jashtem thuhet se behet nga ky rrezatim,humbja e indit dhjamor ne lekure,ndryshimet hormonale,ndryshimet gravitacionale,menyra jo e shendetsh...  Me Shume »

Si te Trajtojme Renien e Flokeve?

Renia e flokeve eshte nje problem ne Dermatologjine klinike. Pacientet mund te ankohen per effluvium (humbje te flokeve) apo Alopeci (mungese e dukshme e flokeve).Problemi I renies se flokeve eshte i nje rendesie te madhe. Nje pike e rendesishme ne historine renies se flokeve perfshihet zgjatja e humbjes se tyre, semundjet shoqeruese, shtatezana, semundje metabolike, semundje qe fshihen si a...  Me Shume »

Cfare Eshte Botox?

Cilat jane efektet e mira dhe ato te padeshirueshme? Sa kohe zgjat veprimi I tij  per  heqjen e rrudhave? Ne cfare moshe mund te perdoret? BOTOX eshte nje ilac qe permban botulin toxin tipi A.Ne doza te vogla te holluara toksina injektohet ne muskuj te vegjel duke I relaksuar dhe zbutur rrudhat.Botox mund te perdoret dhe per trajtimin e djersitjes se shtuar dhe keloideve. Si vep...  Me Shume »

Aknet. Si te trajtojme Aknet? Po shenjat e akneve? Keshilla praktike

Aknet jane nje problem shume I madh sidomos I moshes se adoleshences ku rreth 89 %  e tyre kane akne.   Por si ti japim nje zgjidhje me te mire ketij problemi qe eshte folur e vazhdon te flitet per vite me radhe? Mosha qe fillojne aknet jane kryesisht 10-17 vjec ne femrat dhe 13-19 vjec ne meshkujt.Disa nga faktoret te cilet e nxisin acarimin e aknes jane: 1) Faktore...  Me Shume »